| คุณสมบัติ | รายละเอียด |
|---|---|
| Model | ER605W |
| Product Type | Omada AC1200 Gigabit VPN Gateway |
| Ethernet Ports | 1× Gigabit WAN, 2× Gigabit WAN/LAN, 2× Gigabit LAN |
| Wi-Fi Speed | 2.4GHz: 300 Mbps / 5GHz: 867 Mbps |
| Antennas | 4× 5 dBi High-Gain External Antennas |
| Concurrent Sessions | 50,000 |
| New Sessions / Second | 2,028 |
| NAT Throughput | Static IP: 909/937 Mbps DHCP: 938/888 Mbps PPPoE: 929/929 Mbps |
| IPSec VPN Throughput | สูงสุด ~185 Mbps (AES256) |
| OpenVPN | 18 Tunnels |
| IPSec VPN | 6 Tunnels (LAN-to-LAN / Client-to-LAN) |
| Wireless Features | Band Steering, Load Balance, WPA/WPA2, 16 SSIDs |
| Security | DoS Defense, URL Filtering, DNSSEC, DoH, DoT, ACL |
| VLAN | 802.1Q VLAN |
| Memory | 128MB NAND / 256MB DDR3 |
| Power Supply | 12VDC / 1A |
| Max Power Consumption | EU: 9W / US: 10.3W |
| Dimensions | 215 × 117 × 31 mm |
| Mounting | Desktop / Wall Mount |







